Kullanıcı Sözleşmesi

Genel Kiralama Koşulları

Rezervasyon talepleriniz; ofislerimiz, rezervasyon merkezimiz ve web sitemiz üzerinden online yapılmak suretiyle yerine getirilir. Kiralama hizmetlerimizden yararlanmak için 0212 451 30 30 numaralı rezervasyon merkezimizi arayabilir, www.carguru.com.tr adresinden veya araç kiralama ofislerimizden herhangi birine uğrayarak bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Ve Kiralama

Sahip olduğunuz sürücü belgesindeki sınıfa uygun araç kiralamakla yükümlü olduğunuzu, buna aykırı iş, işlem ve talepte bulunmadığınızı deklare etmektesiniz.

Kiralama Süresi

Araç kiralama süresi en az 2 (İki) günlüktür. Ofis yetkililerinin uygun bulması ve/veya diğer koşulların (aracın bulunması, personelin olması ve benzeri) uygun olması halinde geçerli olabilecektir.

Fiyatlara Dahil Olan Ve Olmayan Hususlar

Fiyatlara araçların sınırsız kilometrede kullanım hakkı, Hasar Sorumluluk Güvencesi, Hırsızlık Güvencesi ile %18 Katma Değer Vergisi dahildir. Akaryakıt, Ferdi Kaza Güvencesi, Mini Hasar Güvencesi, İhtiyari Mali Mesuliyet Güvencesi, Tek -Yön Ücreti, Teslim Etme / Teslim Alma Ücreti (0-25 km arası), Bebek Koltuğu Ücreti, Navigasyon Cihazı, Ek Sürücü Ücreti, Köprü ve Otoyol Geçiş Cihaz- Kart Kullanım Ücreti ayrıca hesaplanır. Araçların müşteriye teslimi tam dolu depo benzin ile yapılabilir. Eksik veya boş depo benzin ile iade edilen araçlarda, yakıt farkı, hizmet ücreti ile birlikte alınır.

Tek Yön Kiralamalar

Aracın bir şehirden teslim alınıp başka bir şehre iadesi durumunda şirket tarafından öngörülmüş olan tek yön ücreti uygulanır. Ücret bilgileri ofis bazında değişiklik göstermekte olup detaylı bilgiyi Rezervasyon Merkezi’mizi arayarak alabilirsiniz.

Ek Sürücüler

Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi / kişilerce kullanılabilmesi bir diğer ifadeyle ek sürücüyle seyahati mümkündür. Bunun için ilave bir ücret ödemek zorunda kalmayabilirsiniz. Fakat ilave sürücü için şirketi talep ettiği diğer gereklilikleri yerine getirmek zorundasınız. Ayrıntılı bilgi için Rezervasyon Merkezimizi arayabilirsiniz.

Araç Teslim Etme Ve Teslim Alma

Carguru’da avantajlı araç kiralama fırsatları devam ediyor. Ev ve işyerinizden rezervasyon yaptığınız her otomobilin teslimatı için "Gidiş- Dönüş" araç transferinizin biri bizden! Carguru online hizmetimiz, en uygun fiyatlı araba kiralama hizmetlerini kapınıza getiriyor. Bu kampanyamız, siz değerli müşterilerimize 35 TL’lik özel bir fiyat avantajı sağlıyor. Kampanya, kiralayana ait ofislerin bulunduğu şehir ve beldelerde, ilçe belediye sınırları içerisinde tek yön 25 km ile sınırlıdır. Kiralayanın ofisinin bulunmadığı şehir ve yörelerde yapılacak teslim etme ve teslim alma hizmetlerine ayrıca ücret uygulanır. Daha fazla bilgi için Rezervasyon Merkezimizi veya Satış Ofislerimizi arayabilirsiniz.

Teslim Gecikmeleri

Araçların iadesinde 3 saate kadar yaşanan gecikmelerde, her saat için sözleşmede uygulanan günlük kira fiyatının 1/3'ü, 3 saati aşan gecikmelerde 1 günlük kira bedeli ayrıca alınır.

Ödeme Şekilleri

Kiralama bedeli, TL cinsinden hesaplanır. Web sitemizde kredi kartı ile TL olarak gerçekleştireceğiniz ödeme işlemlerinde mevcutsa taksit avantajından da yararlanabilirsiniz. Kiralama işlemini onayladığınızda kiralama tutarı (vergi ve diğer masraflar ile yan satın alma bedelleri dahil) ödeme için kullanılan kredi kartından tahsil edilir. Ödeme yapılan kredi kartı sahibinin kiralamayı yapan kişi olması zorunlu olmamakla birlikte araç tesliminde bu kişinin hazır bulunması ve gerekli belgeleri imzalaması mecburidir. Toplam kiralama tutarı ve güvence bedelleri, kiralamanın başında, aracı kiralayan kişiye ait kredi kartı ile peşin tahsil edilir. Gerektiğinde bir kısım araç kiralamalarında, birden fazla kredi kartı ibraz edilmesi de talep edilebilir. Bu hususta yetkilinin talebi halinde ibraz etmeniz gerekecektir. Kiralamanın sonunda oluşabilecek olan fatura tutarı farkı ise aynı kredi kartından tahsil edilir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması esastır. Bizzat hazır bulunmaması halinde başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz. Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralama bedeline ek olarak, kiralanacak araç grubuna göre 1.000,00 – 2.500,00 TL arasında depozit tahsilatı ya da ön provizyon blokajı yapılacaktır. Bu sebeple kartın bu miktarlarda (kira ve depozit toplam bedeli kadar) limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozit olarak tahsil ya da bloke edilen tutar, kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvenceler, yakıt, hasar, ceza vb. gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecek ve blokaj kaldırılacaktır. Depozito iadeleri banka iç iletişiminden kaynaklı olarak iade işlemi yapıldıktan 3-5 iş gününde hesabınıza yansımaktadır. Yabancı kredi kartlarında iadeler ise 10-14 iş gününde hesabınıza yansımaktadır.

Ön Ödemeli (Onlıne) Kiralama Koşulları

Online Ödeme ifadesi, kiralama bedelinizi, seçtiğiniz ek hizmetleri ve diğer satın almalarda hemen online olarak ödeyeceğinizi belirtir. Eğer kiralamanızı iptal eder veya değişiklik yaparsanız iade tutarında bir kısım kesintiye gidilebilecektir. Bu da yaptığınız ödeme ve/veya almak istediğiniz hizmet bedelinin %20’sinden az olmayacaktır. Eğer kiralamanıza ek olarak diğer hizmetlerden de satın almak isterseniz, bu hizmetlerin bedelini kiralama ofisinde aracınızı teslim alırken yapabilirsiniz. Online rezervasyon aşamasında kullanılan kartın ve kart hamilinin kiralama başlangıcında ofiste olması ve kira anlaşmasını imzalaması zorunludur. İnternet üzerinden ön ödemeli olarak yapılan rezervasyonlarda işlem yapılan kart ve kart sahibi olmadan, ofiste kira anlaşması açılmaz, herhangi bir işlem yapılmaz. Nakit ödeme ve Sanal Kart uygulaması bulunmamaktadır. Lütfen bu hususta gerektiğinde ilave açıklama için şirketin bildirmiş olduğu numarayı arayınız.

Online rezervasyon sayfası; rezervasyon konfirme edilsin ya da edilmesin; araç kiralama anlaşması yerine geçmez. Gerçekleşecek kiralamalarda şirket Genel Kiralama Koşulları geçerlidir. Ön Ödemeli Rezervasyon Formu detayında ismi bulunan kişiye kiralama yapılır. İnternet üzerinden ön ödemeli olarak yapılan rezervasyonlarda işlem yapılan kart ve kart sahibi olmadan, ofiste kira anlaşması açılmaz, herhangi bir işlem yapılmaz. Kira anlaşması kiralama esnasında açılır ve kiralama yapılan ülkenin kanun ve uygulamalarına göre düzenlenir. Şirket, kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı veremediği takdirde, müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamını iade edecektir. Önceden ödenmiş bir değeri gösteren Şirket Ön Ödemeli Rezervasyon Formları, şirket kiralama lokasyonlarında yapılacak kiralamalarda, ön ödemesi yapılmış rezervasyonların sadece rezervasyon formu üzerinde yazan tutarların ödemeleri yerine geçer. Kiralama başlangıcında ya da sürecinde müşterinin talep edebileceği ek hizmet ve güvenceler ile yakıt, tek yön vb. harcama bedellerini içermez. Ön Ödemeli Rezervasyon Formlarında yazan tutarın içermediği diğer hizmet, güvence, harcama ya da trafik cezası ve hasar bedelleri (Kira anlaşmasında yazılı, kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar) için müşterilerimizin kiralama esnasında kredi kartı ibrazı gereklidir. Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralanacak araç grubuna göre 1000,00 – 2.500,00 TL arasında depozit tahsilatı ya da ön provizyon blokajı yapılacaktır. Bu sebeple karttan kira bedeline ek olarak yukarıdaki miktarlarda limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozit olarak tahsil ya da bloke edilen tutar, kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvenceler, yakıt, hasar, ceza vb. gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecek veya blokaj kaldırılacaktır. Ön Ödemeli Rezervasyon Formu, sadece formda belirtilen tarih aralığında ve belirtilen değer için geçerlidir. Şirket, Ön Ödemeli Rezervasyonlara ait kira anlaşmaları şirket web sitesinde (www.carguru.com.tr) yer alan ve rezervasyon formunda belirtilen günlük bedel üzerinden fiyatlandırarak faturalandırılır. Yapılan ödemelerin müşterilerimizin kredi kartına yansıması aşamasında, kullanılan kredi kartının sahibi olan bankaların, herhangi bir sebeple uygulayabileceği her türlü komisyon, kur farkı, hizmet ücreti vb. bedeller, şirketin sorumluluğu dışındadır.Köprü, otoyol vb ücretli kullanımlar için HGS kullanım bedelinin %10'u hizmet bedeli olarak tahsil edilmektedir

İptal ve İade Koşulları

Ön ödemeli rezervasyonunuzu, rezervasyonu yaptığınız tarihte iptal etmeniz durumunda, tüm ödemeniz iade edilecektir. Ön ödemeli rezervasyonunuzu, araç tesliminden 3 gün öncesine kadar iptal etmeniz durumunda, ön ödemenizden %20 oranında kesintiye gidilerek kalan tutar iade edilecektir. Ön ödemeli rezervasyonunuzu, araç alışınızdan 3 günden az 2 günden çok sürede iptal etmeniz durumunda, ön ödemenizden %30 oranında ücret kesilerek kalan tutar iade edilecektir. Eğer kiralamanız 2 gün ve daha az süreli ise, iade tutarı talep edilemez. Ön ödemeli rezervasyonunuzu, iptal etmemeniz ve aracı teslim almamanız durumunda, iade tutarı talep edilemez. Ön ödemeli bir rezervasyonun iptali için info@carguru.com.tr adresine iptal talebinizi iletmeniz gerekmektedir.

Değişiklik:

Ön ödemeli bir rezervasyonda değişiklik yapılamamaktadır. Değişiklik yapılmak istenmesi durumunda orjinal rezervasyonun iptali gerekmektedir ve yukarıda yazılı iptal - iade koşulları geçerlidir. İptalin ardından istenilen değişikliğe göre yeni ön ödemeli rezervasyon yapılabilir.

Kullanılmayan Günler

Kiralamanın başlamasından sonra aracın rezervasyon formunda belirtilen tarih aralığından önce iadesi durumunda kullanılmayan günler için iade yapılmaz. Ön ödemeli rezervasyon yapılmış olmasına rağmen müşterimizin aracı rezervasyon formunda belirtilen tarih ve saatte almaması durumunda tahsil edilmiş olan ön ödeme tutarı iade edilmez.

Kiralamanın Uzaması

Ön ödemeli rezervasyon ile yapılan bir kiralamada, kiralama süresinin rezervasyon formunda belirtilen dönüş tarihini aşması durumunda, kira anlaşması uzatıldığında oluşacak ilave bedel kiralama başlangıcında müşterimizin ibraz ettiği kredi kartından, uzama günlerinin yapıldığı tarihte geçerli Eresinler liste fiyatlarında geçerli olan miktar tahsil edilir. Kiralayanın, uzatma talebini kabul etmemesi halinde araç derhal iade edilir.

Trafik Cezaları

Yürürlükte olan trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve sonuçları kullanıcıya aittir. Aracın kirada bulunduğu süre içinde oluşan ancak kiralama bitiminden sonra kiralayana ulaşan trafik ve kaçak köprü, otoyol geçişi cezaları ve benzeri mali yükler, kira anlaşmasında belirtilen kişi ve/veya firmadan tahsil edilir. Trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza kiracıya aittir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresine ilave kabul edilir ve mali yükü kiracıya ait olur. Trafik cezalarının şirket tarafından ödenmesi halin 20 TL+KDV hizmet bedeli uygulanmaktadır.

Önemli Notlar

Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması yada en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren 0212 451 30 30 numaralı telefondan bilgi verilmesi ve şirket yetkililerinin vereceği talimatlar çerçevesinde hareket etmek zorunludur. Aracın çalınması durumunda da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak 7/24 hizmet veren numaradan şirkete bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, üçüncü şahıslara verilen maddi ve manevi zararları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir. Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda, 7/24 hizmet veren numaradan aranarak yardım temin edilmesi gerekmektedir. Kiralama başlangıcında ve iadesi sırasında araç teslim etme ve teslim alma formunun doldurulup karşılıklı olarak imzalandığından emin olunuz. Kiralama süresini uzatmak, dönüş saatini ve gününü bildirmek/değiştirmek için lütfen kiralamayı yaptığınız ofisi arayınız. Kiralama süresince kaza, aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda 0212 451 30 30 numaralı telefon aranmalıdır. Kullanımınız sırasında aracın periyodik bakım kilometresinin gelmesi durumunda, güvenli bir şekilde yolculuğa devam edebilmeniz için lütfen arayıp bildiriniz. Aracın tek taraflı olarak kazaya uğraması veya çalınması durumunda, (aracın) yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır. Çift taraflı kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın oluş şekline göre sürücüler, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurmakla yükümlüdürler. Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmektedir.

  • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa
  • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
  • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
  • Kazaya karışan araçlardan birinin kamu kurumlarına ait olması durumunda,
  • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
  • Trafik Kazasında sadece 3.kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
  • Kazaya karışan araçlardan birinin trafik sigortasının bulunmaması durumunda,
  • Trafik kazası ölüm ve / veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa.

Rezervasyonda belirtilen teslim alma saatinde aracın teslim alınmaması durumunda, araç garanti edilemeyecektir. Gecikme durumunda, rezervasyonlarınızın iptal olmaması için, ödemelerinizi, şubemize gelmeden, internet veya rezervasyon merkezimiz üzerinden, güvenli tahsilat sistemimizi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. No-show durumundaki rezervasyonunuz, 3 saatin sonunda iptal olacaktır.

Kiraladığınız aracı yalnızca sözleşme ve teslimat formunda belirtilen kişi/kişiler kullanabilir. Sözleşmede belirtilmeyen üçüncü kişilerin, aracı kullanmaları halinde meydana gelebilecek hasarlarda, hiçbir hasar güvencesi geçerli değildir. Araç kullanıcı sayısını arttırabilmek için şubelerimizden, "Ek Sürücü" hizmeti satın alabilirsiniz. Bir araç için en fazla 2 adet ek sürücü tanımlanabilir. Araç gruplarında belirlenmiş olan yaş ve ehliyet yılı koşulları dâhilinde kiralama yapılabilmektedir. Bu koşulların sağlanamaması durumunda "Genç Sürücü" hizmet paketi satın alarak bu paket içeriğindeki limitler dâhilinde kiralama yapabilirsiniz. Genç sürücü hizmet paketi "Maksimum Güvence" hizmetini de içermektedir. Ek Sürücü ve Genç Sürücü Hizmet ücretlerini rezervasyon merkezimiz ve şubelerimizden öğrenebilirsiniz. Trafik kurallarına uyulmaması sonucu ortaya çıkacak her tür trafik cezasının (köprü ve otoyollarda hatalı gişe kullanılması da dâhil olmak üzere) ödemesi sözleşmede ismi geçen kiracıya ait kredi kartından yapılacaktır.